Tüm Haberler
Savronik ile ESOGÜ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

22.12.2015 Savronik ile ESOGÜ Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı Savronik tarafından kurulan Osmangazi Teknoloji A.Ş.’nin (OTEK) hisselerinin bir kısmının Osmangazi Üniversitesi’ne bedelsiz devri ve üniversite-sanayi işbirliğine model oluşturmaya yönelik protokol, Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlenen bir törenle Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen ve Savronik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Savronik ile imzalanan protokolün üniversite ve sanayi işbirliği konusunda önemli bir adım olduğunu belirtti. Gönen, ESOGÜ Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETTOM) ile Savronik A.Ş. arasındaki işbirliğinin yaratacağı sinerji ile Ulaştırma, Raylı Sistemler ve Savunma Sektörlerinin ihtiyaç duyduğu kritik ve yüksek teknoloji içeren sistem, ürün ve hizmetlerde tek kaynağa bağlı kalmadan ve mümkün olduğunca yerli kaynaklar kullanılarak tedariğin sağlanmasının amaçlandığını söyledi. İmzalanan protokolle, maliyet etkin ve verimli çözümlerin oluşturulması için çalışmaların hayata geçirileceğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hasan Gönen, akademiden ekonomiye giden süreçte, akademik ve bilimsel çalışmaların yüksek teknolojiye sahip ürünlere dönüştürülmesine katkı sağlanacağının altını çizdi. Gönen, OTEK A.Ş. hisselerinin Osmangazi Üniversitesi’ne bedelsiz devrinden dolayı Kenan Işık’a üniversite adına teşekkür etti.
Prof. Dr. Hasan Gönen’in ardından söz alan Savronik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık, Savronik'in kuruluşunun 30. Yılında temel bilimler ve mühendislik bilimlerinde önemli birikimleri bulunan ESOGÜ ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Üniversite ile sanayi arasındaki bu işbirliği sayesinde teknoloji odaklı, katma değer yaratan ve farkındalık oluşturan projelerle Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Işık, sadece Türkiye’ye değil aynı zamanda yurt dışına açılabilecek projelere imza atabileceklerini dile getirdi. Kenan Işık, konuşmasını OTEK A.Ş.’nin Eskişehir’e ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek bitirdi.
Konuşmaların ardından protokol imzalandı.