HABERLEŞME SİSTEMLERİ

SAVUNMA SİSTEMLERİ
Mobil MESH Ağ Radyosu

Mobil MESH Telsizi, hızla değişen operasyonel ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiş, IP temelli, MESH ağ yapısında güvenli kablosuz haberleşme çözümüdür.

Görüş hattında ve görüş hattının ötesinde kara, deniz ve hava unsurları arasında mesh ağ yapısı oluşturarak görüntü, ses ve veri iletimini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirir. Ağdaki her bir birim otomatik olarak röle görevi yapabilir. Bu sayede zorlayıcı arazi koşullarında operatörden bağımsız olarak menzil artırımı sağlanır. Kendini iyileştiren ve yenileyen ağ yapısı sayesinde röle hatları güncellenerek iki nokta arasında mümkün olan en iyi bağlantı ve veri hızı elde edilir.

Dahili görüntü ve ses kodlayıcıları kullanılarak harici birim ihtiyacı ortadan kaldırılır. IP temeli ağ yapısı sayesinde mevcut karasal ve uydu ağlarına kolaylıkla bağlanarak, komuta merkezleri ve operasyon bölgesi arasında kesintisiz görüntü aktarımı, ses haberleşmesi ve veri transferi sağlar.

AES-256 veya ülkeye özgü dahili kripto ile bütün ağ haberleşmesinin bilgi güvenliği sağlanır.

Mobile MESH Telsizi ile daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Veri Link Sistemleri

Savronik Haberleşme Sistem Programı kapsamında geliştirilen ve farklı platformlarda hizmet etmekte olan Veri Link Sistemleri, noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya görüş hattı istikametinde ve görüş hattı ötesinde yüksek hızlarda güvenli veri iletimi sağlayabilmektedir. Keşif, gözetleme ve istihbarat amaçlı kullanılan İnsanlı ve insansız hava araçları için Hava Veri Terminali (HVT) ve farklı coğrafyalar için her türlü hava koşulunda görev yapabilen mobil ve sabit Yer Veri Terminali (YVT) ile gerçek zamanlı sayısal veri aktarımı ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Hava Veri Terminali (ADT-4400)

Hava Veri Terminali (HVT), Hava Aracı Aviyonik Sistemlerince gönderilen faydalı yük ve telemetre verilerini alarak, istenilen bant genişliğinde Yer Veri Terminaline (YVT); YVT ise Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) üzerinden Hava Aracı ve Faydalı Yük Kontrol ve kumanda bilgilerinden oluşan dijital veri paketini alarak, ilgili Hava Aracı Aviyonik Sistemlerine gerçek zamanlı olarak aktaran sistemdir.

Hava Veri Terminali (ADT-1000)

Hava Veri Terminali (HVT), Hava Aracı Aviyonik Sistemlerince gönderilen faydalı yük ve telemetre verilerini alarak, istenilen band genişliğinde Yer Veri Terminaline (YVT); YVT ise Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) üzerinden Hava Aracı ve Faydalı Yük Kontrol ve kumanda bilgilerinden oluşan dijital veri paketini alarak, ilgili Hava Aracı Aviyonik Sistemlerine gerçek zamanlı olarak aktaran sistemdir.

Yer Veri Terminali

Hava Veri Terminali (HVT), Hava Aracı Aviyonik Sistemlerince gönderilen faydalı yük ve telemetre verilerini alarak, istenilen band genişliğinde Yer Veri Terminaline (YVT); YVT ise Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) üzerinden Hava Aracı ve Faydalı Yük Kontrol ve kumanda bilgilerinden oluşan dijital veri paketini alarak, ilgili Hava Aracı Aviyonik Sistemlerine gerçek zamanlı olarak aktaran sistemdir.

Uydu Yer Terminali (UYT)


Askeri Uydu Haberleşmesi kapsamında geliştirilen ve üretilen Uydu Yer Terminali (UYT) ile görüş hattının olmadığı durumlarda X ve Ku Bantlarda ses ve veri iletimi için güvenli bir ağ oluşturulabilmekte; treyler yapısı ile farklı harekat ihtiyaçlarına yönelik olarak gerekli mobilite, uzaktan kontrol ve kumanda kabiliyetlerini sağlayabilmektedir.

Uçuş Test ve Ölçümlendirme Sistemleri

Uçuş test; Çeşitli hava araçlarının (uçak, helikopter, UAV ve roket gibi) uçuş performans, sertifikasyon ve arıza teşhis gibi ihtiyaçlarına dair parametrelin uçuş esnasında ölçülerek test ve analiz yoluyla karşılanması işlevidir.
Savronik Test ve Ölçümlendirme Sistemleri, O/B teçhizat ve sensörler vasıtasıyla, çeşitli parametrelere ait bilgilerin veri toplama sistemi tarafından toplanıp gerçek zamanlı olarak yer veri istasyonuna gönderilmesini ve alınan verilerin kayıt ve analiz edilmesini sağlamaktadır.

Anten Kontrol Ünitesi

Anten Kontrol Ünitesi; Hava (UAV, Helikopter, Uçak), Deniz ve Kara Platformları için haberleşme alt sistemleri ve antenleri ilklendiren, iki eksende hassas yönlenme için anteni süren, tüm alt ve çevre birimlerle haberleşmesini sağlayan birimdir. Anten Kontrol Ünitesi, hedef takip kabiliyetlerine sahip olup, 3 boyutlu uzayda hassas takip algoritmaları içermektedir. Birim aynı zamanda dış dünya Seri ve Ethernet arayüzlerinden gelen mesajları işleyip farklı arayüzlere anahtarlama ve filtreleme özelliklerine sahiptir. Kullanım alanı Görüş hattı ve Uydu haberleşme sistemleridir.