Savronik’ten Büyük Bir Başarı Daha

6 Temmuz 2023

NATO BRASS-SSSB Romanya Projesi, tüm testleri başarıyla geçerek NATO ve Romanya Deniz Kuvvetleri tarafından kabul edilmiştir. Teslim edilen projenin emsal projeler içerisinde ilk olarak tamamlanması nedeniyle, 30 Haziran 2023 tarihinde NATO Brüksel Karargâhı’nda bir tören düzenlendi. Tören sırasında ana yüklenici olan Savronik’e, projenin başarıyla tamamlanması ve katkılarını takdir etmek amacıyla plaket takdim edildi.

Törene NCIA (NATO İletişim ve Bilgi Ajansı) Kurmay Başkanı Tümgeneral Hans Folmer (Hollanda) ev sahipliği yaptı. Törene aynı zamanda;
Türkiye NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zeki Levent Gümrükçü,
Romanya NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Neculăescu,
Romanya Deniz Kuvvetleri Kaynaklar Başkan Yardımcısı Tuğamiral Daniil TRICĂ,
Savronik Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Ağa Yarman ve beraberindeki heyet iştirak etti.

NCIA (NATO İletişim ve Bilgi Ajansı) Kurmay Başkanı Tümgeneral Hans Folmer, yapılan törende bir konuşma yaptı. Tümgeneral Folmer konuşmasında: “Romanya BRASS Projesi, NCIA tarafından yönetilen ve başarıyla tamamlanan ilk projemizdir. Bu başarı, NATO İletişim ve Bilgi Ajansı’nın deneyim ve bilgisinin, NATO ülkelerinin Deniz Kuvvetleri C2 kabiliyetlerini modernize etme konusunda önemli düzeyde yeteneklerinin olduğunu göstermektedir.” diye ifade etti.

Savronik Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Ağa Yarman, törende yaptığı konuşmada ise şu ifadelere yer vermiştir:
“40 yıl önce temelleri atılan Savronik, bu kadar önemli bir NATO projesini başarıyla tamamlamış olmanın şirketimiz için önemli bir adım olduğunu görmekten gurur duyuyoruz. NATO’nun 70 yılı aşkın süredir güvenlik şemsiyesi sağlamasının yanı sıra, Savronik ekibinin muazzam teknik bilgi birikiminden faydalanmış olmasından dolayı müteşekkür olduklarını, proje süresince hem NATO, hem de Romanya Deniz Kuvvetleri’nin sağladığı destekleri için teşekkürlerini sundu.”